Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego USB

Odzyskujemy dane z dysków zewnętrznych USB

Dyski przenośne konstruowane są fabrycznie z wykorzystaniem standardowych dysków twardych, czyli takich jakie znajdują się w komputerach stacjonarnych lub w laptopach. Przyjęte rozwiązanie umożliwia przechowywanie dużych ilości danych, wiąże się to jednak z ograniczeniem, jakim jest niemalże zerowa odporność na uszkodzenia mechaniczne, zmiany termiczne oraz nagłe zmiany napięcia w układach zewnętrznych. W przypadku dysku zewnętrznego zmiany napięcia mogą dotyczyć układu pośredniczącego w połączeniu z komputerem - najczęściej kontrolera USB.

Niektóre typy dysków są szczególnie podatne na awarie. Dyski przenośne zawierające np. standardowe dyski 3.5 cala to urządzania, które nie są przystosowane do wykorzystania w pracy mobilnej. Zagrożeniem są dla nich wszelkie zmiany położenia i transport, dlatego ok. 18-32% z tych nośników ulega bezpowrotnemu uszkodzeniu wcześniej niż po roku użytkowania.

Rodzaje uszkodzeń zewnętrznych dysków USB

Uszkodzenie logiczne

Uszkodzeniom logicznym przeważnie można zaradzić bez konieczności wymiany lub naprawy komponentów dysku twardego oraz bez konieczności wykorzystania specjalistycznego laboratorium. Tego typu awarie nie zaburzają działania nośnika, ale wiążą się z komplikacjami podczas chęci skorzystania z zapisanych na nim danych – przeważnie uniemożliwiając dostęp do nich. Jest to wynik zaburzenia logicznej struktury zawartości dysku.

Przyczyny uszkodzeń logicznych:

– działanie wirusów komputerowych atakujących niezabezpieczone urządzenie

– luki w oprogramowaniu lub błędy aplikacji

– usuwanie danych (plików)

– formatowanie dysku

– utrata partycji dysku (np. jej skasowanie)

Dysków zewnętrznych USB

Uszkodzenie mechaniczne

Przy uszkodzeniu mechanicznym – które zaliczamy do najpoważniejszych awarii – dysk zewnętrzny przeważnie całkowicie przestaje działać i nie jest rozpoznawany przez komputer. Zdarza się, że nośnik zaczyna ulegać wibracjom lub słychać podczas jego pracy metaliczne dźwięki czy odgłosy stukania. Przy fizycznym uszkodzeniu dysku transfer danych może zostać znacząco spowolniony lub wręcz staje się niemożliwy.

Przyczyny uszkodzeń mechanicznych:

- najczęściej powstają na skutek upadku nośnika pamięci, wstrząsu lub działania któregoś z żywiołów

- mogą być spowodowane zużyciem sprzętu wynikającym z jego wieku

- pojawiają się problemy z głowicami czytającymi, które naruszają magnetyczną powierzchnię dysku

- uszkodzony silnik

- zaburzenie symetrii talerzy

Uszkodzenie elektroniczne

Najczęściej ma miejsce wtedy, gdy jeden z drobnych układów wbudowanych w płytkę ulegnie uszkodzeniu. Taka sytuacja spowodowana bywa awarią w zewnętrznym środowisku funkcjonowania nośnika, np. zasilaczu lub sieci energetycznej. Dysk, który uległ uszkodzeniu elektronicznemu, nie daje oznak działania (nie szumi) i nie jest widoczny w biosie. Może być wyczuwalny zapach spalenizny lub zauważalne zmiany na dysku.

Przyczyny uszkodzeń elektronicznych:

– uszkodzenie lub nieprawidłowa praca zasilacza urządzenia

– zmiany napięcia w sieci energetycznej

– nieprawidłowe podłączenie dysku

– zbyt wysokie napięcie podłączenia

Rodzaje uszkodzeń wewnętrznych dysków USB

Uszkodzenia mikrokontrolera pamięci

Mikrokontroler pamięci odpowiada za sterowanie procesami zapisu i odczytu oraz rejestrowanie zdarzeń wychodzących z urządzenia i do niego docierających.

W przypadku usterki, jego praca ulega zaburzeniu lub mikrokontroler całkowicie przestaje działać. Niestety ma to poważne i często nieodwracalne konsekwencje. Trzeba pamiętać, że mikrokontroler jest niewielkich rozmiarów, a fizyczna architektura poszczególnych modeli nie jest upubliczniana ze względu na ochronę praw producentów.

Czasami także architektura logiczna nie jest jawna, jak w przypadku mikrokontrolerów tworzonych specjalnie z myślą o konkretnych dyskach. Nie mamy wówczas możliwości skorzystania z oficjalnej dokumentacji dotyczącej dostępnych instrukcji procesora, mapy pamięci czy uproszczonego szkicu fizycznej architektury.

 

Dysków zewnętrznych USB

Uszkodzenia elektroniki

Zewnętrzne dyski USB podlegają takim samym uszkodzeniom elektronicznym jak standardowe dyski twarde. Mogą one mieć przyczyny losowe lub wynikać z nieprawidłowości pracy układów pod napięciem. Czasem udaje się podmienić uszkodzone elementy elektroniczne, ale warunkiem dla takiej operacji jest, aby dysk-dawca pochodził z tej samej fabryki i miał ten sam model, rocznik jak dysk oryginalny. Zdarza się jednak, że pozornie identyczne elektroniki ostatecznie okazują się być jednak niekompatybilne.

Odzyskujemy dane z nośników:

Jak przebiega proces odzyskiwania danych?

1

Skontaktuj się telefonicznie lub e-mailem

Nasi eksperci przekażą informacje, jak zabezpieczyć nośnik, ustalą wstępny typ uszkodzenia. Otrzymasz również szczegóły dalszego postępowania.

2

Dostarcz nam uszkodzony sprzęt

Uszkodzone urządzenie możesz przekazać nam osobiście lub za pośrednictwem kuriera/paczkomatu. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usługi ekspresowego odzysku, oferujemy także możliwość odbioru nośnika od Ciebie.

3

Uzyskaj ekspresową diagnozę i wycenę

Określimy zakres pracy potrzebny do odzyskania danych wraz z szacowanymi kosztami, a po wykonaniu usługi ustalimy dogodną formę ich przekazania.

Odzyskujemy dane z uszkodzonych dysków w całej Polsce

Separator

Przypadkowo usunąłeś dane ze swojego nośnika? Dane uległy uszkodzeniu i nie możesz ich otworzyć lub zlokalizować? Nie możesz uruchomić systemu operacyjnego na swoim komputerze, mimo iż dotychczas pracował on prawidłowo?

Skontaktuj się z nami

Mapa

Oferujemy odbiór osobisty w trybie ekspresowym do 50km na Śląsku:

Katowice, Chorzów, Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Będzin, Czeladź, Mysłowice, Jaworzno, Mikołów, Tychy, Orzesze, Rybnik, Bielsko Biała, Skoczów, Pszczyna, Knurów.

Skontaktuj się z nami